|

Rozmowa o pracę – jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną wywołuje często mieszane uczucia. Radość, ponieważ oznacza, że pierwszy etap rekrutacji już za Tobą. Stres, bo nie zawsze wiesz, czego się spodziewać. Być może będzie to Twoja pierwsza od dłuższego czasu rozmowa o pracę. Z pewnością chcesz wypaść jak najlepiej.Jesteśmy agencją rekrutacyjną, dla naszych specjalistów rekrutacja to codzienność. Opowiemy Ci, jak…

Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna służy nie tylko pracodawcy. Ty także masz prawo zadawać pytania! Możesz zapytać, czy stanowisko pracy jest nowo utworzone, czy to zastępstwo, jak będzie wyglądał proces onboardingu i co może okazać się największym wyzwaniem w pierwszych dniach pracy. W końcu i Ty i Twój przyszły pracodawca macie jeden cel: nawiązać współpracę z długoterminową korzyścią dla obu stron.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Przygotowania rozpocznij od ponownego zapoznania się z treścią ogłoszenia o pracę oraz z własnymi dokumentami aplikacyjnymi (CV, list motywacyjny). Zastanów się, które z Twoich doświadczeń szczególnie odpowiadają profilowi ogłoszenia oraz co możesz wnieść do organizacji. Czy jest to wiedza merytoryczna lub kompetencje, które pozwolą Twojemu przyszłemu pracodawcy na rozwój przedsiębiorstwa? A może znasz nietypowy język, wymieniony w ogłoszeniu jako „mile widziany”? Zanotuj sobie te rzeczy. W chwili zwątpienia pomogą przypomnieć sobie, dlaczego to stanowisko jest idealne właśnie dla Ciebie!

Zajrzyj również na stronę www przyszłego pracodawcy; jeśli ma, zerknij na jego social media. Firma doceni to, że starasz się być na bieżąco. A może wpadnie Ci do głowy jakaś ciekawa kwestia, którą zechcesz poruszyć na Waszym spotkaniu?

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Obecnie dobrą praktyką jest informowanie kandydatów, jak będą wyglądały kolejne etapy rekrutacji, w tym rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli rekruter tego nie zrobił, dopytaj go, czego możesz się spodziewać po Waszym spotkaniu i jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz zapytać:

  • Czy poznasz na niej Twojego bezpośredniego przełożonego (hiring managera)?
  • Czy będzie czekało na Ciebie zadanie rekrutacyjne?
  • A może będzie to rozmowa o pracę po angielsku?

Dowiedzenie się jak najwięcej przed rozmową, pomoże Ci zbudować poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu zyskasz większą pewność siebie, a stres będzie dużo mniejszy. Z kolei rekruter dostanie sygnał o Twoim zaangażowaniu.

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie o pracę

Niestety, nie potrafimy przewidywać przyszłości, jednak są pytania, które na rozmowie o pracę pojawiają się najczęściej. Rekruterów mogą interesować:

  • Twoje mocne i słabe strony. To również szansa na autorefleksję. Pamiętaj, aby nie przesadzić – jeśli powiesz, że Twoją słabością jest to, że w pracę angażujesz się tak bardzo, że zapominasz o rodzinie, skutek może być odwrotny od zamierzonego.
  • Twoje największe zawodowe wyzwanie i to, jak udało Ci się mu sprostać. To pytanie często pojawia się obok Twojego największego zawodowego sukcesu i… porażki. Tutaj liczy się konkret, to co zrobiłeś w danej sytuacji i jakie wnioski wyciągnąłeś na przyszłość. Zastanowienie się nad tym przyda Ci się nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej.
  • Skąd w Tobie motywacja do zmiany pracy. I tutaj warto ważyć słowa. Wstrzymaj się od ostrych, krytycznych komentarzy pod adresem byłego pracodawcy. Najbezpieczniejszy sposób odpowiedzi to szczera, ale jednak dyplomacja. Rekruter doceni Twoją kulturę osobistą oraz takt w obliczu silnych emocji. Jeśli po prostu czujesz, że chcesz się dalej rozwijać – powiedz o tym! Możesz dodać dwa zdania na temat tego, jak widzisz siebie w nowej organizacji. To wzmocni Twoją wiarygodność.
  • Gdzie widzisz siebie za kilka lat? Spokojnie, to nie test szklanej kuli. W ten sposób rekruter sprawdza, jakie masz aspiracje zawodowe oraz plan na siebie. To pytanie jest także wskazówką dla Ciebie – pokazuje, czy firma będzie w stanie wesprzeć Twój rozwój.
  • Dlaczego Twoja aplikacja trafiła właśnie do tej firmy? Uwaga – odpowiedź „tak jakoś wyszło” może nie być tą najwyżej punktowaną! To dla pracodawcy moment, w którym sprawdza Twoją motywację pracy właśnie u niego (i swój employer branding).

Pytania na rozmowie o pracę bywają zaskakujące i czasem właśnie o to chodzi – rekruter może chcieć sprawdzić, jak reagujesz, gdy nie wiadomo, co powiedzieć. Niemniej jeśli szczerze odpowiesz sobie na powyższe pytania, da Ci to dobrą podstawę i bezpieczny punkt wyjścia.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Kiedyś na rozmowę kwalifikacyjną obowiązkowa była biała koszula i garnitur lub garsonka. W tej chwili jednak w większości organizacji nie jest to strój wymagany. Dres także może nie być najlepszym wyborem (chyba że aplikujesz do klubu sportowego). Ubierz się po prostu schludnie i stosownie do swojej branży.

Jeśli masz wątpliwości i trudno Ci wyczuć, możesz zapytać, czy w firmie obowiązuje dress code. Dzięki temu przychodząc na rozmowę w określonym zestawie, unikniesz poczucia, że przesadziłeś/aś lub niedoszacowałeś/aś oczekiwań.

Jednak pamiętaj – najlepiej dobrany strój i najlepsze pierwsze wrażenie nie przykryją nieprzygotowania. Strój jest istotny, ale nie najważniejszy.

O czym należy pamiętać podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Na sam koniec przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze kilka rad. Mamy nadzieję, że pomogą Ci przygotować się do rozmowy o pracę i sprawić, że będzie przyjemna dla obu stron.

Bądź autentyczny/a

Zabrzmi to być może banalnie, ale bądź sobą. Prawdopodobnie nie chcesz pracować w organizacji, gdzie codziennie musisz wchodzić w nie do końca lubianą rolę.

Możesz zadawać pytania

Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna służy nie tylko pracodawcy. Ty także masz prawo zadawać pytania! Możesz zapytać, czy stanowisko pracy jest nowo utworzone, czy to zastępstwo, jak będzie wyglądał proces onboardingu i co może okazać się największym wyzwaniem w pierwszych dniach pracy. W końcu i Ty i Twój przyszły pracodawca macie jeden cel: nawiązać współpracę z długoterminową korzyścią dla obu stron.

Pamiętaj, z kim masz się spotkać

Zanotuj imię i nazwisko osoby, z którą będziesz rozmawiać (lub chociaż tej, która umówiła Cię na rozmowę). Jeśli tego samego dnia w firmie odbywa się kilka rozmów, łatwiej będzie Ci trafić na właściwą.

Last but not least – punktualność!

Ceń czas swój oraz swoich rozmówców. Wypadki losowe się zdarzają, dlatego jeśli wiesz, że nie zdążysz dojechać na umówioną godzinę, od razu uprzedź. Nie zostawiaj sprawdzenia, gdzie mieści się siedziba firmy na rano przed rekrutacją. Upewnij się, że wiesz, jak dojechać.

Rozmowa odbywa się zdalnie? Upewnij się, że Twoje łącze jest stabilne, a link z zaproszeniem do spotkania się otwiera. Być może będzie potrzebne pobranie lub zaktualizowanie komunikatora, z którego będziesz korzystać. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę – z doświadczenia naszych kandydatów wiemy, że komputery lubią aktualizować się na 5 minut przed rozpoczęciem spotkania.

O tym, żeby się wyspać, chyba nie musimy Ci już mówić. Mamy nadzieję, że jeśli rozmowa Cię zaskoczy, to będą to tylko pozytywne niespodzianki. Powodzenia 🙂

Jesteśmy tu dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Prześlij swoją aplikację

Zapraszamy Cię do zarejestrowania
aplikacji w naszej bazie.

Aplikuj

Sprawdź aktualne oferty

Wyselekcjonowane
oferty pracy

Szukaj