|

Direct Search w rekrutacji

Celem każdej rekrutacji jest wybranie odpowiedniej osoby do pracy. Aby to osiągnąć, firmy korzystają z różnych metod naboru pracowników. W tym artykule opowiemy, na czym polega pozyskiwanie kandydatów typu direct search i jak odróżnić je od podobnych metod.

Kandydaci kryją się w różnych miejscach. Sourcerzy wiedzą, gdzie ich znaleźć, dlatego zaczynają poszukiwania metodą direct search najczęściej od platform takich jak LinkedIn, GitHub, a nawet Facebook.

Co to jest metoda direct search?

Direct search polega na docieraniu do specjalistów, którzy aktualnie nie poszukują aktywnie pracy. Stąd samo zwrócenie ich uwagi może być trudne, bo nie zaglądają oni na tradycyjne portale z ogłoszeniami. Metoda ta najczęściej używana jest przy rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne, gdzie pożądane są nietypowe kompetencje, a kandydatów jest mało i zwykle nie szukają oni nowego zatrudnienia.

Direct search: przykłady

Załóżmy, że prowadzisz aktualnie projekt rekrutacyjny na stanowisko inżyniera w branży automotive. Przykładem wyszukiwania direct search na LinkedIn będzie sprawdzenie, kogo zatrudniają firmy o podobnym profilu i napisanie do tych osób z ofertą pracy. Wiadomość musi być odpowiednio skonstruowana i spersonalizowana – nasycona informacjami, aby zachęcić kandydatów do wzięcia udziału w rekrutacji, ale jednocześnie nie za długa, aby nie przytłoczyć ich treścią.

Direct search na LinkedIn

Kandydaci kryją się w różnych miejscach. Sourcerzy wiedzą, gdzie ich znaleźć, dlatego zaczynają poszukiwania metodą direct search najczęściej od platform takich jak LinkedIn, GitHub, a nawet Facebook. W zależności od profilu poszukiwanego kandydata (persony) i znajomości jego “zwyczajów” oraz stylu komunikacji, doświadczony rekruter jest w stanie znaleźć oraz przekonać do rozważenia zmiany pracy najbardziej wykwalifikowanego kandydata.

Zalety metody direct search – rekrutacja ze strzałem w 10-tkę

Wiesz już, na czym polega direct search. Dzięki tej metodzie Twoja oferta ma szansę dotrzeć do kandydatów, zanim rozpoczną aktywne poszukiwania na rynku pracy. Jeśli zapewnione warunki będą atrakcyjne, specjaliści chętnie się z nią zapoznają i rozważą jej przyjęcie.

Niewątpliwym plusem wyszukiwania typu direct search jest fakt, że wiesz, kogo zatrudniasz – to Ty znalazłeś kandydata i starałeś się o jego pozyskanie, być może nawet skorzystałeś z sieci kontaktów i uzyskałeś rekomendację od osób zaufanych. Wiesz, że kandydat spełnia wymogi rekrutacyjne i wpisuje się w kulturę organizacyjną firmy. A to ogromny plus, ponieważ koszty nietrafionej rekrutacji bywają bolesne.

Podsumowując: ogromną zaletą wyszukiwania direct search jest dotarcie do specjalistów przed konkurencją. Niestety, takie wyszukiwanie wymaga nierzadko dużej bazy kontaktów, wypracowanej sieci networkingowej, umiejętności i… czasu. Jeśli Ci ich brakuje, możesz zdecydować się na usługi profesjonalnej agencji rekrutacyjnej.

Różnice pomiędzy direct search a executive search

Odmianą metody direct search jest executive search. Tutaj obiektem bezpośrednich poszukiwań są osoby, które docelowo obsadzą wysokie stanowiska menadżerskie.

Poszukiwania prowadzą na ogół wyspecjalizowani headhunterzy z dużą bazą kontaktów oraz wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Dyplomacja i dyskrecja są tutaj kluczowe. W końcu liderzy, których poszukujesz, już gdzieś pracują, a nie chcesz zdradzić swojego firmowego know-how bez gwarancji zatrudnienia. Z drugiej strony to, o czym opowiesz, musi być na tyle istotne, aby przyciągnęło uwagę. Dlatego w poszukiwaniach executive search wyczucie biznesowe i znajomość konkretnej branży są bezcenne.

Poszukiwania metodą executive search wiążą się z zachowaniem wysokiego stopnia poufności, a także z dużą odpowiedzialnością. Działom HR w firmach nie zawsze jest łatwo stosować tę metodę, szczególnie w przypadku pozyskiwania kandydatów zatrudnionych w firmach konkurencyjnych. W tego rodzaju działaniach profesjonalna pomoc agencji rekrutacyjnej jest najlepszym rozwiązaniem, aby umiejętnie i skutecznie dotrzeć do właściwego kandydata.

Jesteśmy tu dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Prześlij swoją aplikację

Zapraszamy Cię do zarejestrowania
aplikacji w naszej bazie.

Aplikuj

Sprawdź aktualne oferty

Wyselekcjonowane
oferty pracy

Szukaj